Bezsenność? Po pomoc do psychologa

Co dziesiąty Polak choruje na bezsenność przewlekłą. Oznacza to, zaburzenia snu na takim poziomie, na którym chory odczuwa znaczny wpływ bezsenności na funkcjonowanie w ciągu dnia, a jakość jego życia w jego odczuciu, uległa znacznemu pogorszeniu. Niezależnie od tego jakiego rodzaju problemy ze snem ma pacjent (czy to są trudności w zasypianiu, płytki i urywany sen, czy też sen zbyt krótki, nie pozwalający na regenerację), pozostawianie ich samym sobie prowadzi do dalszego narastania objawów i problemów z tym związanych. Lekarze szacują, że 40% przypadków bezsenności pozostaje nieleczona. Chorzy albo bagatelizują problem, albo też sami leczą się za pomocą kupowanych w aptece środków nasennych, które nierzadko pogłębiają problem. Mało kto wie, że w leczeniu bezsenności pomóc może nie tylko lekarz, ale również psycholog. Bezsenność można bowiem leczyć również poza farmakologicznie, za pomocą terapii psychologicznej.
Jaką pomoc oferuje psycholog w leczeniu bezsenności?
Bezsenność nie jest tylko stanem fizjologicznym. Jej konsekwencje są również psychologiczne a z drugiej strony, psychika chorego również wpływa na pogłębianie się objawów choroby. W efekcie tworzy się często błędne koło złożone z przyczyn i konsekwencji bezsenności - np. narastające problemy z zaśnięciem wpływają na pojawienie się lęku przed nocą i kolejna walką o sen. Ten lęk wywołuje napięcie i stres, które to pobudzenie nie pozwala choremu zasnąć. W efekcie, chory kolejnej nocy również nie jest w stanie zasnąć a jego lęk się pogłębia.
Bez przerwania tego błędnego koła, trudno jest zadbać o prawidłową higienę snu i poprawić swój stan. Leczenie bezsenności u psychologa polega na przyjrzeniu się tego typu lękom, trudnościom i wpływie psychiki na pogłębianie objawów i wypracowaniu metod, które pozwolą osobie z bezsennością lepiej zadbać o swój sen i zredukować, zamiast nasilać, objawy bezsenności.
Metodą psychologicznej terapii bezsenności, która osiąga bardzo wysokie wyniki efektywności, jest terapia poznawczo - behawioralna, która skupia się (w części behawioralnej) na uczeniu chorego nowych zachowań i metod pozwalających poprawić jakość snu oraz (w części poznawczej) na poznaniu i przepracowaniu przyczyn i trudności, które wpływają na pojawianie się objawów bezsenności. Terapia bezsenności tą metodą, daje dobre wyniki również przy bezsenności pierwotnej, w której przyczyny zaburzenia snu są niemożliwe do jednoznacznego określenia.
Nie każdy psycholog bezsenność będzie w stanie leczyć. Szukając pomocy psychologicznej w leczeniu bezsenności należy szukać osób i ośrodków, które mają doświadczenie w tej tematyce i specjalizują się w bezsenności. Na szczęście w całym kraju jest coraz więcej takich ekspertów.