Brak magnezu sprzyja depresji

Depresja to niewątpliwie znak współczesnych czasów, w których stres towarzyszy nam niemalże na każdym kroku. O jego szkodliwości zarówno na zdrowie fizyczne, jak i kondycję psychiczną powiedziano już sporo. Co więcej, stres w znacznym stopniu przyczynia się do ograniczenia zasobów w ludzkim organizmie jednego z najcenniejszego biopierwiastka, jakim jest magnez.
Dobroczynne działanie
Nic zatem dziwnego, iż na tej podstawie można wnioskować, że brak lub duże niedobory tego pierwiastka jest w stanie powodować stany depresyjne. I to nawet u zdrowych osób, które niekoniecznie kwalifikują się do grupy wysokiego ryzyka zachorowania na depresję. Dzieje się tak dlatego, że magnez jest wręcz niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, ponieważ bierze udział w przesyłaniu impulsów nerwowych. W następstwie tego wspiera organizm w zachowaniu stanu równowagi zarówno w sferze fizycznej, jak i psychicznej. Natomiast brak magnezu objawia się dotkliwymi dolegliwościami ze strony układu nerwowego, które mogą w dalszej konsekwencji doprowadzić do depresji. Należą do nich m.in. rozdrażnienie wpływające niekorzystnie na pamięć i koncentrację, poczucie zagubienia, napady lękowe oraz zakłócenia snu, w tym bezsenność lub przewlekłe zmęczenie. Ponadto liczba funkcji, jakie magnez pełni w organizmie ludzkim nie kończą się na właściwej pracy układu nerwowego, ale również obejmują układ krwionośny i odpornościowy. W dodatku jest potrzebny w utrzymaniu odpowiedniego poziomu potasu, bez którego niemożliwe stałoby się zachowanie właściwego działania nerwów.
Jak uzupełnić niedobory magnezu?
Odpowiedź wydaje się prosta, ponieważ z pewnością należy ograniczyć stres w codziennym życiu. Jednak czy jest to wystarczające, aby zachować prawidłowy poziom magnezu w organizmie? Otóż nie. Oprócz eliminacji czynników takich jak zredukowanie ilości wypijanej kawy i alkoholu, które prowadzą do jego niedoborów lub braków, konieczne jest podjęcie właściwej profilaktyki. Mianowicie trzeba uzupełnić swoją dotychczasową dietę o produkty bogate w magnez. Najlepiej wzbogacić ją o kakao, orzeszki ziemne, kaszę gryczaną czy gorzką czekoladkę. Jednak należy zachować w tym względzie umiar, ponieważ magnez również w nadmiarze szkodzi.