Czym jest depresja sezonowa i jak ją leczyć?

Zaburzenia snu, spadki oraz nagłe poprawy nastroju czy brak apetytu związany z jedną porą roku to mogą być objawy depresji sezonowej. Depresja sezonowa, a właściwie sezonowe zaburzenie afektywne to choroba, która dotyka coraz więcej osób. Jest to spowodowane wieloma indywidualnymi czynnikami, jednak na depresję sezonową może chorować nawet większość społeczeństwa.

depresja sezonowa

Jakie są objawy depresji sezonowej?

Zdarzyło Ci się kiedykolwiek, abyś cierpiał z powodu braku snu tylko przez pewien czas? Może zaobserwowałeś lub zaobserwowałaś u siebie spada nastroju, które zwykle kojarzyły się z powrotem do szkoły lub na uczelnię, jednak w tym roku już nie ma tego bodźca, a objawy pojawiają się w dalszym ciągu? Może to być depresja sezonowa. Są to zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, któremu towarzyszą uczucie smutku lub zaburzenia snu. Jest ona szczególnie często spotykana w okresie jesienno - zimowym, kiedy musimy mierzyć się z niedoborem światła słonecznego, które wspomaga wydzielanie hormonów szczęścia. 

Leczenie depresji sezonowej 

Podobnie jak w przypadku innych chorób, tak samo przy leczeniu depresji sezonowej niezwykle ważne jest dobranie odpowiednich leków oraz specjalisty, który wie, w jaki sposób należy oraz można pomóc. Dlatego jeżeli zauważysz u siebie powracające szczególnie w okresie, kiedy za oknem jest dłużej ciemno epizody depresyjne, spadek nastroju lub niechciane myśli, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, który pomoże Ci wdrożyć odpowiednie leczenie. W przypadku depresji sezonowej objawy są bardzo często ignorowane ze względu na to, że znikają na pewien czas, żeby następnie powrócić. Przez to osoby, których dotyczy ta choroba nie chcą dopuścić do siebie myśli, że pojawił się pewien problem oraz starają się ze wszystkich sił odeprzeć od siebie rozważania dotyczące terapii. Jednak jest to choroba, która jest niezwykle poważna oraz może wiązać się z konsekwencjami, z jakimi wiążą się schorzenia leczone latami przez specjalistów. 

Dlatego tak ważne jest, aby uświadamiać społeczeństwo, czym jest depresja sezonowa. Nie jest to chwilowy spadek nastroju, spowodowany pogorszeniem ocen lub wystąpieniem nieszczęśliwego zdarzenia w życiu. jest to stan przewlekłego smutku, który utrzymuje się przez dłuższy czas, nie musi mieć podstaw w jakimkolwiek zdarzeniu w życiu lub być powiązany z czymkolwiek. To, co jest charakterystyczne dla depresji sezonowej to jej powtarzalność oraz falowe występowanie. Pojawia się na pewien okres, następnie przechodzi w stan spoczynku, aby znowu pojawić się podczas pewnego okresu. Należy to obserwować i zgłaszać się do specjalisty, jeżeli objawy będą si utrzymywać. 

« powrót