Sięgnij po dziurawiec - to naturalny prozac!

Jeżeli prześladują Cię częste spadki nastroju, dopadają Cię dni, gdy nie chcesz w ogóle wychodzić z domu… czas coś z tym zrobić. Na pewno pomogą wizyty u psychologa czy odpowiednie leki – najpierw możesz jednak sięgnąć po herbatę z dziurawca. To znany od wieków naturalny środek na depresję!

herbata

Czym jest dziurawiec?

Dziurawiec zwyczajny jest rośliną, którą możemy spotkać na łące czy polanie, na skraju lasu lub na zboczu góry. Co ciekawe, o dziurawcu często mówi się także „ziele świętojańskie”, ponieważ kwitnie w okresie bliskim nocy świętojańskiej.

Swoją podstawową nazwę zawdzięcza „dziurawym” liściom – jednak dziurki te to tak naprawdę małe zbiorniczki, w których znajduje się czerwona hiperycyna. To tej substancji dziurawiec w głównej mierze zawdzięcza najmocniejsze właściwości lecznicze.

Tajemna moc dziurawca

Dziurawiec jest jedną z wielu roślin leczniczych. Jednak chyba jedyną o aż tak szerokim i wszechstronnym działaniu! W czasach średniowiecznych uważano, że jest skuteczny w przypadku niemalże 100 chorób. Dziś, gdy dziurawiec został dokładnie przebadany, lista ta znacznie się skróciła, nadal jednak jego działanie robi niemałe wrażenie.

Naukowcy ochrzcili dziurawiec naturalnym prozakiem – i zrobili to nie bez powodu. Roślina pomaga w walce ze złymi nastrojami, zmniejsza uczucie lęku i niepokoju, przeciwdziała depresji. Oprócz hiperycyny na nasze zdrowie działają bowiem inne dobroczynne składniki: polifenole, rutyna, garbniki, flawonoidy.

Herbata z dziurawca pomoże nam i na inne dolegliwości: na schorzenia dróg żółciowych, na problemy z żołądkiem, na kłopoty z oddawaniem moczu (w tym na kamicę moczową!).

Musimy jednak wiedzieć, że spożywanie dziurawca ma także jedną wadę – zmniejsza naszą wrażliwość na promienie UV. Latem należy więc uważać, żeby pobyt na słońcu nie zakończył się poparzeniem.

W jakiej formie dziurawiec pomaga?

Dziurawiec szeroko wykorzystywany jest w produkcji antydepresantów. Najczęściej przyjmowany jest w formie kapsułek, tabletek lub specjalnych nalewek. My jednak polecamy herbatkę. W takiej naturalnej odsłonie napar może mieć nieco gorzkawy posmak – jeśli Ci to przeszkadza, dodaj odrobinę miodu.

Uwaga – dziurawiec nie ma działania natychmiastowego! Nie zniechęcaj się brakiem efektów picia herbatki z dziurawca. Pojawią się one po ok. 2-3 tygodniach codziennego picia naparu.

---

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dziurawcu i innych herbatach, które pomagają w walce ze złym nastrojem, zajrzyj na www.herbata.info – strona ta jest bogatym źródłem informacji o wszystkim, co związane z herbatą.

« powrót