Sięgnij po dziurawiec - to naturalny prozac!
Jeżeli prześladują Cię częste spadki nastroju, dopadają Cię dni, gdy nie chcesz w ogóle wychodzić z domu… czas coś z tym zrobić. Na pewno pomogą wizyty u psychologa czy odpowiednie leki – najpierw możesz jednak sięgnąć po herbatę z dziurawca. To znany od wieków naturalny środek na depresję!
Czym jest dziurawiec?
Dziurawiec zwyczajny jest rośliną, którą możemy spotkać na łące czy polanie, na skraju lasu lub na zboczu góry. Co ciekawe, o dziurawcu często mówi się także „ziele świętojańskie”, ponieważ kwitnie w okresie bliskim nocy świętojańskiej.
Swoją podstawową nazwę zawdzięcza „dziurawym” liściom – jednak dziurki te to tak naprawdę małe zbiorniczki, w których znajduje się czerwona hiperycyna. To tej substancji dziurawiec w głównej mierze zawdzięcza najmocniejsze właściwości lecznicze.
Tajemna moc dziurawca
Dziurawiec jest jedną z wielu roślin leczniczych. Jednak chyba jedyną o aż tak szerokim i wszechstronnym działaniu! W czasach średniowiecznych uważano, że jest skuteczny w przypadku niemalże 100 chorób. Dziś, gdy dziurawiec został dokładnie przebadany, lista ta znacznie się skróciła, nadal jednak jego działanie robi niemałe wrażenie.
Naukowcy ochrzcili dziurawiec naturalnym prozakiem – i zrobili to nie bez powodu. Roślina pomaga w walce ze złymi nastrojami, zmniejsza uczucie lęku i niepokoju, przeciwdziała depresji. Oprócz hiperycyny na nasze zdrowie działają bowiem inne dobroczynne składniki: polifenole, rutyna, garbniki, flawonoidy.
Herbata z dziurawca pomoże nam i na inne dolegliwości: na schorzenia dróg żółciowych, na problemy z żołądkiem, na kłopoty z oddawaniem moczu (w tym na kamicę moczową!).
Musimy jednak wiedzieć, że spożywanie dziurawca ma także jedną wadę – zmniejsza naszą wrażliwość na promienie UV. Latem należy więc uważać, żeby pobyt na słońcu nie zakończył się poparzeniem.
W jakiej formie dziurawiec pomaga?
Dziurawiec szeroko wykorzystywany jest w produkcji antydepresantów. Najczęściej przyjmowany jest w formie kapsułek, tabletek lub specjalnych nalewek. My jednak polecamy herbatkę. W takiej naturalnej odsłonie napar może mieć nieco gorzkawy posmak – jeśli Ci to przeszkadza, dodaj odrobinę miodu.
Uwaga – dziurawiec nie ma działania natychmiastowego! Nie zniechęcaj się brakiem efektów picia herbatki z dziurawca. Pojawią się one po ok. 2-3 tygodniach codziennego picia naparu.
---
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dziurawcu i innych herbatach, które pomagają w walce ze złym nastrojem, zajrzyj na www.herbata.info – strona ta jest bogatym źródłem informacji o wszystkim, co związane z herbatą.