Depresje klasyfikuje się dzisiaj jako zaburzenie nastroju; to trochę tak, jakby złośliwy nowotwór nazwać "zaburzeniem wzrostu komórek" - pomocne, o ile ktoś wie dostatecznie dużo o komórkach.

Depresja - ta tajemnicza choroba jest wg WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie! Do niedawna, ze względu na słabą znajomość społeczną oraz brak wyraźnych przyczyn zachorowalności, "złego stanu" chorego, było często lekceważona. Osoba z depresją albo nie przyznawała się do niej, albo była pozostawiana samej sobie i zbywana słowami "weź się w garść". Obecnie coraz więcej ludzi poznaje istotę choroby, zaczynamy poznawać "co to jest depresja", a kolejne mity np. na temat leków przeciwdepresyjnych są obalane.

Ta strona jest robiona przez ludzi, którzy z depresją mieli styczność. Informacje tutaj zebrane pochodzą z pierwszej ręki, ale nie mogą oczywiście zastąpić porady lekarskiej. Nie pomogą też w samodzielnej walce z depresją. Przypominamy - depresja jest ciężką chorobą, która bezwzględnie wymaga pomocy psychiatry. Strona ta ma przybliżyć problem, być źródłem informacji dla ludzi chorych, jak i ich bliskich. Zapraszamy do lektury!

Ktoś, kto nigdy nie przeżył ciężkiej, porażającej depresji nigdy nie zrozumie w pełni przejmujących doznań towarzyszących tej chorobie. Stan głębokiej depresji zbliża się do granic tego, co nazywamy cierpieniem nie do opisania. I nie chodzi tu (jak sądzą niektórzy) o przygnębienie, tyle że głębsze niż zazwyczaj. Jest to odmienny stan świadomości, tylko z pozoru podobny do normalnej emocji.

Ostatnio dodane

Czy kobieta w okresie menopauzy jest bardziej podatna na zaburzenia depresyjne? Czy menopauza wywołuje depresję czy też jest to jedynie zasłona dymna, którą łatwo obronić się przed zmianami związanymi z menopauzą? » Depresja w menopauzie

» Z wizytą w gabinecie psychiatry
» Depresja czy jesienna chandra - kiedy szukać pomocy w gabinecie psychologicznym
» Sięgnij po dziurawiec - to naturalny prozac!

W leczeniu depresji, poza farmakoterapią, stosuje się również psychoterapię - zarówno indywidualną jak i grupową. W ramach różnorodnych technik stosowanych w psychoterapii depresji, terapeuci o orientacji poznawczo – behawioralnej, stosują techniki związane z pracą nad zachowaniem pacjenta w depresji... » Techniki behawioralno - poznawcze w psychoterapii depresji | Światłoterapia w leczeniu depresji

Jeśli masz pytanie, wątpliwości, jeśli Ty lub bliska Ci osoba miała kontakt z depresją, podziel się z nami swoją opinią, doświadczeniem lub wiedzą. Dziękujemy!

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 All
Chloe
Codziennie modlę się o śmierć, bo niestety nie mam odwagi, by samej skończyć z życiem. Najgorsze są poranki - dusza tak boli, że aż chce się wyć.
5 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
ilona
pierwszy raz jestem na tej stronie moze to nie na miejscu ale poczulam ulge bo widze ze nie jestem sama w tym stanie
5 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
KOMPATYB!LNY
I najgorszaw tym wszystkim jest wlasnie samotnosc i to że nawet najbliższe osoby sie odwracaja i to smieszne ''wez sie w garsc'' zenada. I jeszcze do tego musiałem sie zwolnic z pracy. Masakra. Z niczym sobie nie daje rady i zadnej pomocy tylko kłody pod nogi i z kazdej strony ktos czegos chce. A mi sie nie chce, nie mam nic i na nic siły. Do dupy to wszystko. I ten jebany ból, przepraszam ze klne ale juz nie daje rady. Ja by przejechał mnie pociąg towarowy pędzący 200km/h a wszyscy mowia e co tam wstawaj i idziemy czego sie mażesz. kurwa smieszne nie.
5 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
D
Wiem co czujesz, mam tak 6 m-cy. powoli wstaję, mimo że ludzie do okoła mówią: "stary co ty dziecko jesteś?" albo "weź się w garść" . ja pierdzielę jak by stali po drugiej stronie lustra. mi pomogło spotkanie z 1-2 osobami które chciały tak poprostu porozmawiać-nawet o pierdach. od tego się zaczęło, czy pomoże ? nie wiem,polecam taki pierwszy krok.
pzdr.
5 lata temu
helena
staram się żyć normalnie, ale płaczę niemal codziennie.13 lat temu przez młodego kierowcę zostAŁAM INWALIDKĄ. REHABILITACJA TRWA DO DZIŚ.
5 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
malusia
Bardzo chciałabym porozmawiać z kimś, niestety nie mam z kim. Wszystkim jest tak 'fajnie', że nie chcę im zawracać głowy swoimi problemami. Co robić ze sobą? Najgorzej jest samemu. Nic nie cieszy, nie ma znaczenia. To nie jest życie. To jest trwanie z dnia na dzien i czekanie... nie wiem wlasciwie na co. I taka niemoc okropna zostaje w duszy, ściska za serce, że się krzyczy, ale po cichu, żeby nikt nie usłyszał... wiem, to głupie.
5 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
sandra
Właśnie najgorsze jest to że niema się z kim porozmawiać bo ten kto jest zdrowy wyśmiewa się z człowieka a jak próbujesz skimś bliskim porozmawiać to mówi ja pier... znowu o tym samym weż już przestań i człowiek ciągle sam
5 lata temu
Zuzia
Ja tam , nie mam ochoty z nikim rozmawiać o moich problemach ... Przychodze do domu odrazu do swojego pokoju i siędzę cały dzień ...A ta głowa tak bardzo boli ... : ///
5 lata temu
KOMPATYB!LNY
malusia to wcale nie jest głupie.to jest straszne i cieżkie strasznie. wiem co mówię bo mam to samo albo może i gorzej mam. Nie wiem. Wiem że to zajebiście boli jeżeli to ból, nie wiem nie wiem jak to nazwać i określić no chyba boli sad:
5 lata temu
Marta
Mam tak samo. I wybieram się z tym do specjalisty. Mam dosyć już takiego życia. Chcę pokonać depresje.
5 lata temu
ender
Ale ja nie uważam, że w depresji nie jest potrzebny psychiatra czy leki. Są. Ale można je próbować połączyć z aktywnością, przynajmniej w lżejszym stadium depresji. W depresji głębokiej o bieganiu raczej nie ma mowy.
5 lata temu
Lena
Mam tak samo...nic mnie nie cieszy, nie mam celu w zyciu i wciaz sie boje, sama nie wiem czego...przeraza mnie ten stan i nie wiem juz co robic
5 lata temu
Sputnik
Do Endera - cóż za złota rada. Coś jak popularne 'weź się w garść'. Pobiegaj.. ugryź świat od innej strony.. to takie proste! Mój Drogi, jeśli byłoby to takie proste, depresji nie leczonoby psychoterapią i farmakologią, a bieganiem.

Malusia, wiem co czujesz. Też nie mam z kim porozmawiać, też nie chcę zarzucać innych swoimi problemami. Staram się normalnie funkcjonować, ale mam świadomość, że nic już nie ma sesnu. Nic się nie zmieni.
5 lata temu
wioleta
dobrze znam to uczucie tez mam depresje
5 lata temu
ender
Znajdź coś, żeby nadać życiu jakieś "znaczenie". Jeśli nie dajesz rady psychicznie, spróbuj ugryźć świat od innej strony. Wyjdź z domu, zacznij biegać. Pół godziny dziennie, potem godzinę dziennie. To oczyszcza psychikę.
5 lata temu
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.