Jak nie dać się jesiennej depresji?
Jesienna pora roku oznacza liście spadające z drzew, mniejszą ilość godzin słonecznych w ciągu dnia, stopniowe ochłodzenie i gorszą pogodę. To wszystko sprawia, że nasze samopoczucie może się radykalnie pogarszać. Część z nas z powodu jesieni i perspektywy kilku miesięcy chłodów, zaczyna odczuwać negatywne skutki natury psychicznej. Jak nie popaść w jesienną depresję?
Czym jest depresja sezonowa?
Depresja jest podstępną chorobą, która pomimo częstości występowania na całym świecie, wciąż pozostaje w wielu kręgach tematem tabu. Szacuje się, że nawet 10 proc. Europejczyków, w tym również Polaków, cierpi sezonowo na depresję. Zgodnie z definicją (źródłlo: https://www.medme.pl/), depresja sezonowa to SAD, czyli Seasonal Affective Disorder. Tłumaczy się ją jako sezonowe zaburzenie afektywne, wiążące się z występowaniem uciążliwych objawów, które zakłócają emocjonalne, poznawcze, a także fizjologiczne funkcjonowanie organizmu człowieka.
Do charakterystycznych objawów depresji sezonowej zalicza się odczuwanie niczym nieuzasadnionego smutku, niepokoju i obezwładniającego lęku. Chory ma złe samopoczucie, jest przemęczony i nie ma chęci do działania. Pozostaje bierny, wciąż jest senny, a także miewa zaburzenia apetytu. Występują u niego problemy z koncentracją, poczucie bezradności, a w skrajnych przypadkach nawet myśli samobójcze. Najczęściej z problemem depresji sezonowej w Polsce mamy do czynienia w okresie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótkie, wypełnione deszczem, śniegiem, wiatrem i mgłami. Może on występować również u dzieci, dlatego nie należy bagatelizować takich objawów jak brak koncentracji, rozdrażnienie, przemęczenie, senność, czy agresja w okresie jesieni czy zimy.
Jak walczyć z sezonową depresją?
Skuteczna walka z depresją sezonową wymaga ustalenia, czy rzeczywiście mamy z nią do czynienia. Często nie zdajemy sobie z tego faktu sprawy lub nie chcemy się przyznać do tej choroby. Powodem występowania depresji sezonowej jest zmniejszony dostęp do światła i obniżenie temperatury na dworze. Cykl życia człowieka jest ściśle zależny od zmienności pór roku, dlatego w okresie jesienno-zimowym następuje obniżenie aktywności fizycznej.
U pacjentów z depresją jesienną zaleca się zastosowanie fototerapii, przy użyciu lamp fluorescencyjnych, którymi naświetla się gałki oczne. To powoduje zwiększenie wydzielania hormonu szczęścia w organizmie - serotoniny oraz produkcję neurotransmitterów w mózgu. Jeśli taka terapia okazuje się niewystarczająca, albo nie jest ona skuteczna, lekarz może przepisać pacjentowi leki przeciwdepresyjne i zalecić psychoterapię -indywidualną lub grupową.
Osoby odczuwające przykre objawy depresji sezonowej mogą samodzielnie postarać się o jej przezwyciężenie, poprzez poprawianie swojego nastroju. Należy unikać stresujących sytuacji i brania na siebie zbyt wielu obowiązków. Warto zacząć rozwijać swoje pasje - być może rozpocząć naukę tańca lub zapisać się na zajęcia fitness. Aktywność fizyczna sprawia, że mamy w życiu cel, choćby krótkoterminowy, a wysiłek wyzwala w naszym organizmie endorfiny.