Olejek cytrynowy - właściwości i zastosowanie

--- Artykuł reklamowy ---

Olejek cytrynowy w okresie jesienno-zimowym to jeden z tych produktów, które z pewnością powinny się znaleźć się w domowej apteczce. Sprawdź, dlatego.

kompozycja cytryn

Olejek cytrynowy - właściwości

Jak można wykorzystać olejek cytrynowy?

Olejek cytrynowy - właściwości

Olejek cytrynowy to olejek eteryczny, który pozyskuje się w efekcie procesu tłoczenia na zimno. Możliwe jest także uzyskanie go w wyniku destylacji ze skórek i owoców cytryn. Kolor olejku cytrynowego może być różny. Nie zawsze musi to być charakterystyczna dla cytryny żółć. Często okazuje się, że olejek cytrynowy jest bezbarwny. Najważniejsze jest natomiast to, że zawiera on aż 40 różnych związków. Dominującym składnikiem jest limonen, którego zawartość w olejku może wynosić od 30 do 50%. W olejku cytrynowym znaleźć można również m.in.: cytral, geraniol, alfa i beta-pinen.

Olejek ma bardzo wszechstronne działanie. Wykorzystuje się go m.in. w przemyśle spożywczym. W domu jest wykorzystywany natomiast przede wszystkim ze względu na swoje właściwości zdrowotne i kosmetyczne. Warto zaznaczyć, że olejek cytrynowy ma działanie antyseptyczne i hamujące wzrost bakterii. 

Jak można wykorzystać olejek cytrynowy?

Olejek cytrynowy bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości i schorzeń w obrębie dróg oddechowych. Wspomaga on leczenie bólu gadła, kaszlu. Można go stosować jako płyn do płukania ust i środek do tak potrzebnej dzisiaj dezynfekcji. Jak stosować olejek cytrynowy, który możesz bez problemu kupić na https://www.izielnik.pl/olejki-eteryczne-cytrynowe?

  • Jako płyn do płukania ust – dodaj do wody kilka kropel olejku, tak przygotowana mieszanka będzie miała właściwości odkażające, pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, a także przyspieszy gojenie  się pleśniawek i aft.
  • Jako środek na zgagę - wypij szklankę wody z kilkoma kroplami olejku; w ten sposób zneutralizujesz kwasy odpowiadające za uczucie zgagi.
  • Środek łagodzący kaszel, ból gardła i inne objawy przeziębienia - możesz stosować płyn do płukania, roztwór do picia (jak te wskazane powyżej), olejkiem możesz także nacierać ciało (szczególnie węzły chłonne).
  • Jako naturalny energetyk – wypilj zimny lub ciepły napój z olejkiem cytrynowym, a odzyskasz siły po męczącym dniu.
  • Jako środek relaksujący - nacierając ciało olejkiem, pomożesz mu się odprężyć i zregenerować.
  • Środek do dezynfekcji i odświeżania powietrza – wlej kilka kropel olejku do atomizera, spryskiwacza - taki roztworem możesz spryskać pomieszczenie lub przetrzeć meble.
  • Naturalny kosmetyk poprawiający stan skóry, włosów i paznokci– możesz dodawać go do domowych maseczek do twarzy, odżywek do włosów i olejków do paznokci. Olejek ma działanie rozjaśniające, ujędrniające oraz antyoksydacyjne.

« powrót