Psychoza maniakalno-depresyjna

Wśród zaburzeń psychotycznych, nękających rasę ludzką, na szczególną uwagę zasługują zaburzenia afektywne, takie jak psychoza maniakalno-depresyjna.

Każdy współczesny psychiatra powie, że nauka dysponuje już wystarczającymi środkami, by z nimi walczyć i pomagać ludziom na nie cierpiącym, choć jest to często droga przez mękę i walka przez całe życie. Psychozy maniakalno-depresyjne charakteryzują się cyklicznością i powtarzalnością. U cierpiących na tego typu zaburzenia pojawiają się na przemian okresy manii, kiedy to osoba taka wstępuje na poziom podwyższonej aktywności oraz okresy depresji, kiedy aktywność ta ulega znacznemu obniżeniu.

W leczeniu tego typu zaburzeń stosuje się przede wszystkim środki farmaceutyczne, których podawanie uzależnia się od cyklu choroby. W przypadku epizodów depresyjnych podaje się leki antydepresyjne, w przypadku epizodów maniakalnych - najpierw podaje się środki antypsychotyczne, by następnie wprowadzić lit. Wysoka skuteczność litu jako farmaceutyku zapobiegającego nawrotom chorób epizodycznych wykazały badanie przeprowadzone na całym świecie, między innymi, w stolicy Polski, którą jest Warszawa.

Z uwagi na to, że farmakoterapia zaburzeń afektywnych przynosi coraz to lepsze rezultaty, można z całą stanowczością stwierdzić, że nie stanowią one już labiryntu bez wyjścia.

Polecamy również artykuł: Psychoza dwubiegunowa - współpraca psychiatry z psychologiem

« powrót

Jeśli masz pytanie, wątpliwości, jeśli Ty lub bliska Ci osoba miała kontakt z depresją, podziel się z nami swoją opinią, doświadczeniem lub wiedzą. Dziękujemy!


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.