Uwaga! Podział depresji na konkretne typy nie jest jednoznaczny, różne źródła mają rozbieżne nazewnictwo. W naszym przypadku depresje endogenną utożsamiamy wyłącznie z depresją ciężką (kliniczną, właściwą). W innych źrodłach znaczenie depresji endogennej może być szersze i obejmować też np. depresje sezonowe.

Depresja endogenna (choroba afektywna jednobiegunowa)

Depresja endogenna (inaczej: depresja właściwa, depresja kliniczna, depresja ciężka) nie ma przyczyny zewnętrznej, uważa się, że nie jest następstwem żadnego konkretnego wydarzenia życiowego (choć rozwój medycyny być może zada kiedyś temu twierdzeniu kłam). Depresja endogenna wywoływana jest przez bliżej niesprecyzowane zaburzenia funkcjonowania mózgu, szczególnie systemu hormonalnego lub nerwowego, wskazuje się tu m.in. niedobór amin biogenicznych, spadek poziomu norepinefryny (inaczej noradrenaliny) oraz serotoniny.

Ta depresja powoduje głębokie zakłócenia funkcji psychicznych i fizycznych. Człowiek nie może wykonywać najprostszych czynności (nie ma na nie siły), nie jest w stanie podejmować decyzji, często się nie myje, nie przygotowuje sobie jedzenia. U chorego występuje poczucie winy, prawie zawsze myśli samobójcze, niekiedy ze skłonnością do realizacji.

W przypadku depresji klinicznej nie jest polecana psychoterapia, ponieważ pacjent i tak nie ma siły na współpracę z psychoterapeutą. Depresja endogenna wymaga bezwzględnego leczenia psychiatrycznego, w najcięższych przypadkach konieczna jest hospitalizacja.

Ból i smutek są trudne do wytrzymania. Około 50% chorych próbuje popełnić samobójstwo, 15% odbiera sobie w ten sposób życie. Epizod depresji ednogennej trwa około 6 miesięcy, choć nie jest to żadną regułą. Często następuje wyleczenie i powrót do normalnego życia, ale w wielu przypadkach są nawroty choroby, niektórzy chorzy muszą przyjmować leki przeciwdepresyjne przez całe życie.

Dystymia (depresja nerwicowa)

Dystymia to przewlekłe obniżenie nastroju trwające przynajmniej kilka lat o przebiegu łagodniejszym od depresji endogennej. Zachorowania następują najczęściej pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Sytuacja osób z dystymią jest zwykle bardzo ciężka - mają one prawie stale obniżony nastroj, są smutne, często mają poczucie beznadziejności. Ich energia życiowa jest niezwykle niska, tracą zainteresowania, charakterystyczny jest brak koncentracji, niemożność skupienia myśli.

Pierwszą przyczyną dystymii jest nieprzystosowanie społeczne, będące być może następstwem głębokich urazów z przeszłości: braku poczucia bezpieczeństwa w dzieciństwie, traumatycznych wydarzeń, które doprowadziły do utraty celów, nieumiejętności zaspokajania i wyrażania swoich potrzeb. Drugim typem uwarunkowań są czynniki biologiczne oraz genetyczne podobne lub te same co w depresji endogennej.

W dystymii zaleca się łączenie leczenia psychiatrycznego z farmokologicznym.

Depresja reaktywna

Ta odmiana depresji jest najprostsza w diagnozie - depresja reaktywna jest reakcją na konkretne traumatyczne wydarzenie życiowe, np. śmierć bliskiej osoby, zerwanie związku. Objawy są typowe dla epizodu depresji, ale pozbawione niektórych składowych depresji endogennej - poczucia winy, urojeń.

Nietypowa, przedłużona reakcja żałoby trwa na ogół do kilku miesięcy, po czym stan emocjonalny powoli wraca do normy. Choć depresja reaktywna nie wymaga leczenia, jej bardzo dotkliwe o bolesne objawy można (często powinno się) łagodzić psychoterapią, a nawet typowymi lekami przeciwdepresyjnymi.

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa dotyka co szóstą kobietę, smutek i zmęcznie po porodzie niemal każdą. Jak rozróżnić depresję od zwykłego smutku? Baby blues to "naturalne" obniżenie nastroju, które pojawia się najczęściej od 2 do 4 dnia po porodzie i jest związane z huśtawką hormonalną - występuje tak często, że nie traktuje się go, jak objawu chorobowego. Kobieta może być rozdrażniona, rozchwiana emocjonalnie, wybuchać płaczem bez żadnego powodu. Młoda mama często ma problemy ze snem, poczucie winy, boi się, że nie sprosta wychowaniu albo zrobi krzywdę niemowlęciu. Najlepszym lekarstwem jest tutaj wsparcie najbliższych. Po około sześciu tygodniach od porodu kobieta odzyska wewnętrzny spokój i wróci do pełni sił.

Jeśli jednak smutek nie ustępuje, może to być początek depresji poporodowej. Zazwyczaj pojawia się ona między czwartym a szóstym miesiącem po porodzie, może narastać stopniowo lub zacząć się nagle i to od razu w najostrzejszej formie, bez żadnego ostrzeżenia. Depresja poporodowa powoduje dyskomfort zarówno fizyczny (ogromne zmęczenie), jak i psychiczny (ciągły smutek). Trwa dłużej niż baby blues, przebieg jest dużo ostrzejszy. Objawy depresji poporodowej to: załamanie nastroju, praktyczny brak odczuwania szczęścia, zmęczenie fizyczne i psychiczne, co pociąga za sobą trudności lub niemożliwość w wykonywaniu czynności domowych, dbaniem o dziecko i siebie, nadmienre koncentrowanie się na zdrowiu dziecka lub wręcz przeciwnie - spadek zainteresowania dzieckiem, zaburzenia apetytu (brak jedzenia lub objadanie się), bardzo częsty płacz bez powodu, utrata poczucia czasu (matka nie odczuwa różnicy np. pomiędzy kwadransem a godziną), niepokój, czasem napady paniki, utrata zainteresowań seksem oraz możliwe bóle somatyczne takie jak: bóle głowy, pleców, brzucha, kołatanie serca.

Depresji poporodowej nie można przeczekać! Leczenie polega na pomocy psychologicznej, często konieczne są leki przeciwdepresyjne (istnieją leki bezpieczne dla matek karmiących piersią).

Więcej o depresji poporodowej na stronie: www.depresja-poporodowa.pl

Depresja sezonowa

Choroba afektywna sezonowa (ang. Seasonal affective disorder, w skrócie: SAD) przybiera postać epizodów depresyjnych cyklicznie nawracających w określonych, stałych porach roku. Depresję sezonową należy odróżnić od klinicznej, w której zmiany emocjonalne zachodzą na głębszym poziomie psychicznym. Depresję sezionową dzielimy zazwyczaj na zimową i letnią, przy czym ta pierwsza jest dużo częstsza.

Niepokojące objawy choroby afektywnej zimowej pojawiają się regularnie późną jesienią lub zimą. Są to: wyraźny brak energii, smutek, poczucie beznadziejności, duża senność, apetyt na słodycze i związany z nim wzrost wagi, drażliwość, kłopoty z koncentracją, brak motywacji do działania, u kobiet także nasilenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Przypuszcza się, że w wyzwalaniu zimowych zaburzeń afektywnych ważną rolę odgrywa niedostatek światła słonecznego.

Depresja dwubiegunowa (choroba afektywna dwubiegunowa)

Choroba afektywna dwubiegunowa CHAD (dawne nazwy: zaburzenie maniakalno-depresyjne, psychoza maniakalno-depresyjna) charakteryzuje się naprzemiennymi stanami manii, depresji i zdrowia. Jest to najcięższy z opisywanych tutaj przypadków. Pierwszy atak choroby występuje najczęściej pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Diagnoza jest szybka i nie budzi wątpliwości, gdyż zwykle pierwszy epizod ma charakter manii, która rozwija się w ciągu kilku godzin lub dni.

Epizod depresyjny przebiega tak samo jak depresja jednobiegunowa. Epizod manii charakteryzuje się porywającym nastrojem, wzrastającą samooceną, natłokiem myśli, chory czuje, że może przenosić góry. Zmiany przypominają te wywołane silnymi środkami psychoaktywnymi. np. amfetaminą, zmiany na ogół są patologiczne. Pojedynczy epizod manii trwa zwykle od kilku dni do kilku miesięcy.

Przyczyny choroby, tak jak i innych depresji, są w zasadzie nieznane, najpopularniejsze hipotezy wskazują na: - złą pracę neuroprzekaźników, urazy i mikrourazy mózgu, wady na etapie rozwoju płodu oraz czynniki genetyczne.

Depresja dwubiegunowa jest niezwykle wyniszczająca, często uniemożliwia kontynuację pracy, nietypowe stany chorego na ogół doprowadzają do zepsucia wszystkich kontaktów towarzyskich. Chorobie afektywnej dwubiegunowej często towarzyszy alkoholizm. Współczynnik samobójstw i prób samobójczych jest bardzo wysoki, jedna piąta chorych odbiera sobie życie.

W leczenie depresji dwubiegunowej stosuje się leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki oraz leki stabilizujące, takie jak sole litu.

Jeśli masz pytanie, wątpliwości, jeśli Ty lub bliska Ci osoba miała kontakt z depresją, podziel się z nami swoją opinią, doświadczeniem lub wiedzą. Dziękujemy!

Pages: 1 2 All
Marcela
Wyniszcza mnie depresja . Jestem nią bardzo zmęczona . Nie wiem co mam robić . Często chce się zabić bo czuje bezsilność emocjonalną . Czuje się jak wyrzutek.
11 miesięcy temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Aby tylko nie utonąć
Z jakichś nieznanych mi przyczyn jestem bardzo podatna na depresje, około 3 rodzajów... ale nie chce ich tutaj wymieniać... wybaczcie....Będąc już na krawędzi postanowiłam drastycznie zmienić swoje życie- ostatnia próba ratowania siebie zanim przekreśle siebie już na dobre i nadzieja umrze tuż przede mną..... To był dobry wybór- zmiana kraju na cieplejszy ze słońcem którego w moim życiu już od wielu lat nie było. Już od roku staram sie dochodzić do siebie, jest to ciężka praca i walka o każdy dzień normalnego życia...Widać spora poprawę ale jeszcze dużo pracy przede mną aby dojść do siebie. U mnie było połączenie dramatycznych przeżyć z przeszlosci z poczuciem lęku, zagubienia, braku zaufania do kogokolwiek, totalnego braku poczucia bezpieczeństwa. Otoczylam sie grubym murem zbudowanym z moich łez i ludzkiej nienawiści. Murem którego nikt nigdy nie zburzy ani nie przekroczy nawet na krótka chwile. Jest mi tam dobrze i trochę bezpieczniej sie czuje. I wiem ze mogę pracować nad sobą i z sobą o odzyskanie siebie ale do granicy z murem, ten już zawsze tam pozostanie i bedzie strzegł mojej wrażliwej natury na której dostępność nikt w tym życiu sobie niestety nie zasłużył, aby mnie poznać aż tak i moc cieszyć sie i korzystać z jej energii i dobroci..... Tyle ode mnie... Pozdrawiam wszystkich walczących i wytrwałości życzę <3

1 rok temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Ewa
John Lennon — 'Everything will be okay in the end. If it's not okay, it's not the end.'
wszystko sie dobrze skonczy, a jesli nie bedzie to jeszcze nie bedzie koniec
Pozdrawiam
6 miesięcy temu
Ola
Witam mam depresje 5 lat od 1roku znowu powrocila ciezko z tym zyc gdy nic nie mozesz zrobic doprowadza mnie do obledu leki biore
1 rok temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Marta
Cześć, ojejku... nie wiem za bardzo jak mogłabym Ci pomóc ale jeśli chciałabyś porozmawiać, wyżalić się to odpowiedz, może uda nam się coś zdziałać
1 rok temu
Andzia
Hej moze ktoś to przeczyta. Zaraz będę miała 19 lat. Pod każdym typem depresji mogłabym postawić krzyżyk. Od dwóch lat przechodzę ten stan. Nie udane związki, brak poczucia bezpieczeństwa, dzieciństwo szkoda gadać. Ojca nie ma matka alkoholiczka na brata patrzeć nie mogę. Na szczęście nie mieszka z nami. Ale to nic w porównaniu do tego co dzieje się w mojej głowie. Dokładnie nie mam siły na nic nie chce mi się wstawać w nocy nie mogę spać. Trudno mi jest wyjść do sklepu albo zrobić sobie jedzenie bo mi się nie chce mam anemię wyglądam jak żywe zwłoki. Kilka razy w miesiącu mam dni gdzie mi się chce i tyle pomysłów na sekundę których i tak nie realizuje. Płacze bez powodu. I wgl to nie wiem po co to pisze nie chce mi się dalej. Pozdrawiam i życzę wszystkim poprawy
1 rok temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Danuta
Mam nadzieje,ze bylas u lekarza.Warto przyjac leki i wyjsc z tego zlego stanu.Zobaczysz wszystkim sie ulozy.Trzymaj sie,Danuta
6 miesięcy temu
Marcela
Hej mam to samo co ty. Bardzo długo już czuje depresję . Więzienie smutku . Wydaje mi się ze jestem przegrana . Płacze dużo . Też jestem chuda i blada .
11 miesięcy temu
xx
jakby Ci się nie chciało, to byś tego nie pisała
1 rok temu
Apsa
Andzia a Ty się leczysz gdzieś ? Pozdrawiam .
1 rok temu
Znikam
Wszędzie ciemność. Ogarnia mnie wszechogarniająca beznadziejność i pustka. Otchłań zimna i bezsensu. Każda czynność to ogromne wyzwanie, które kończy się fiaskiem. Nie mam siły na nic. Nie mam siły iść do lekarza. Prawie nic nie rozumie z moich objawów. Tym bardziej do terapeuty. Przecież to nie ma sensu. Przecież oni nic już nie zmienią (próbowałam systematycznie uczestniczyć w terapii, ale wiadomo jak to się kończyło. Z psychiatrą rzadko się widzę, bo nie mam siły wstać z łóżka). Czuję się tak, jakby już wszystko się dawno skończyło. Nie czuję już nic - a jednocześnie ból rozrywający moją duszę na strzępy. Jakie to dziwne. Zapomniałam co to jest radość. Nieraz pytam niektóre osoby jak to jest się z czegoś cieszyć i nie rozumiem jak one potrafią, chociaż są dużo starsze ode mnie, dłużej żyją.Każdy dzień jest taki sam. Mechanicznie wstaję cała obolała, roztrzęsiona i potwornie słaba, by szurając bezsilnie nogami i garbiąc się jak człowiek w podeszłym wieku, dotrzeć do kuchni po leki, które sprawiają, że jeszcze jakoś dam radę przetrwać kolejną dobę. Po kilku krokach muszę przystanąć, bo mam taką zadyszkę jakbym przebiegła maraton, a ciało jest tak umęczone. obolałe i słabe, że mam wrażenie, iż upadnę. To wszystko nie ma sensu. Jest coraz gorzej. Nie wiem ile jeszcze wytrzymam.
1 rok temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Znikam
Leki biorę od kilku lat, jestem na nie bardzo słabo odporna pod względem skutków ubocznych. Efekt terapeutyczny był przez chwilę jeśli chodzi o poprawę nastroju, za to genialnie działa na inne problemy, z którymi się borykam. Osłabienie na tych lekach towarzyszy mi bez przerwy, ale odstawić ich nie mogę, bo by było fatalnie.
1 rok temu
gość
Napisz czy już masz poprawę ,jeżeli regularnie bralaś leki przeciwdepresyjne po max.2 tygodniach musi to ustępować,mam na myśli objawy somatyczne (cielesne),które odczuwasz.Wiem,co odczuwasz,bo mam teraz to samo,tzn.powoli mija,od 1 doby śpię.Jezeli to odczytasz,odpisz.
1 rok temu
Jolka
Ja choruje na depresję lekką z powodu bezrobocia i padaczki.Chorowalam też na nerwicę.Lekarka twierdzi że widzi poprawę ale według mnie jest po staremu.
2 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Aleksandra
Cześć, mam 16 lat i od paru miesięcy nie mam ochoty na nic, nic mnie nie cieszy, nawet spotkania ze znajomymi nie dają mi radości. W gimnazjum dobrze sie uczyłam, a od kiedy poszłam do liceum nie mam nawet siły zajrzeć do książek albo zeszytu. Czasem oglądam życiowe krótkie filmiki i płacze, czasem płacze bez powodu. Nawet nie umiem nazwać mojego problemu i nie potrafię porozmawiać z moimi rodzicami o tym. Jak przychodzę ze szkoły to jem obiad i ide spać, gdyby nie to, ze mam psy pewnie mie wyszłabym z domu. 2 lata temu miałam próbę samobójcza, jakoś od tamtej pory przestałam sie uśmiechać. Raz byłam u psychologa ale on zamiast mi pomoc jeszcze bardziej mnie zdołował. Ja już nie mam siły żyć a myśli samobójcze towazysza mi prawie cały czas, z tego co wyczytałam to mam depresje ciężka. Niby pisze ze około 6 miesięcy trwa, wiec może mi sie poprawi, w co wątpię. Rodzice mówią ze jestem egoistka bo chce umrzeć, ale po co mam żyć jeżeli w około już nie ma nic co dało by mi radość, nie widzę sensu życia. Moja mama powiedziała, ze mam apatie i marazm, a po przeczytaniu co to jest uznałam, ze w sumie to ma racje. Ja już nie wiem co robić
2 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
dziewczyna
Mam 18 lat i mam też dosłownie identyczne objawy jak przy depresji nerwicowej, ale jest to spowodowane porą roku (latem jest za gorąco i nie chcę wychodzić z domu; jesienią mało słońca i deszcz przez co nie wychodzę; a zimą krótki dzień) oraz wegetacją. Brakuje mi chęci do jakiegokolwiek działania, wszystko mnie nudzi, moje ambicje umarły (jeżeli w ogóle jakieś posiadałam). Straciłam zainteresowanie do rzeczy które kiedyś kochałam, przestały dawać mi przyjemność. Nawet cięcie się nic mi nie daje, otacza mnie apatia. Ogólnie nie ma niczego co dawało by mi jakąś przyjemność. Wiadomo mam ciągłe załamanie nastroju i poczucie beznadziejności. Męczy mnie każda minuta, nie mogę się na niczym skupić, czkam tylko na zmierzch żeby zasnąć tylko to daje mi "ukojenie" (na szczęście mogę spać). Oczywiście ta apatia nie trwa cały czas, przez kilka dni wszystko mnie męczy a przez kolejne kilka jestem tylko leniwa i wegetuję ale bez apatii i tak w kółko. Ciągle wszystko zapominam, wychodzę z pokoju i nie pamiętam po co chciałam iść. Brak mi autonomii, nie wiem jak poradzę sobie sama, boję się przyszłości, nie chcę dorastać. Ogólnie nie wiem jak inni ludzie to robią, że mają pomysły na spędzanie czasu, bo ja oprócz tego że idę do szkoły, potrafię tylko spać albo słuchać muzyki patrząc w sufit (chociaż tez szybko zaczyna mnie męczyć dany zespół i mam dosyć w ogóle jakichkolwiek piosenek).
Jak inni to robią że mają ambicje, chęć do działania, że coś daje im przyjemność, że nie męczy ich egzystencja?
Często mam dosyć wegetacji i przez to mam myśli samobójcze, ale nie jestem skłonna do ich realizacji. Chcę żyć, ale nie potrafię robić nic poza spaniem. Boję się wakacji, świąt, ferii, jakichkolwiek wolnych dni, ponieważ kiedy spędzam pół dnia w szkole szybciej leci mi czas. Kiedy spędzam całe dni w domu wracają myśli samobójcze, boje się, że w końcu będę skłonna zrealizować te myśli.

Swoją przyszłość widzę tak, że będę mieszkać sama z psem (chyba że po stracie tego który jest ze mną teraz nie będę chciała nastepnego, wtedy będę mieszkać całkiem sama). Nie będzie już rodziców. Będzie jeszcze brat i siostra ale nie będzie okazji żeby się z nimi widywać. Przyjaźnie znikną po ukończeniu szkoły. Będę chodziła do pracy, wracała, zjem coś czego nie trzeba przygotowywać jak jogurt i pójdę spać. Mieszkanie będzie całe w śmieciach. I jeśli nie będę miała kogoś kto mnie potrzebuje (jak np pies) to nie wytrzymam wegetacji i się zabije przed ukończeniem 40 albo nawet 30 lat. Pewnie będę pracować jako sprzedawczyni w zoologiku albo czymś i moje kontakty z ludźmi będą się ograniczać do obsługiwania klientów, mijania ludzi na ulicy i podczas kupowania jedzenia.

Najbardziej boję się przyszłości, którą tak właśnie widzę.
Chciałabym mieć przynajmniej jakieś ambicje pomimo tej wegetacji.
Ten stan zmienia się wiosną kiedy mam chęć do wychodzenia na dwór tylko tak że nie mam załamania nastroju i niechęci do działania.
Co mam zrobić żeby z tego wyjść? Jak mam nauczyć się żyć nie wegetując, otwierając rano oczy mieć jakieś plany?
Poradzicie coś?
2 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Gdy brakuje sił do życia, gdy życie budzi lęk...
Wiele z tego co napisałaś zgadza się z tym co występuje u mnie...
Ja mam 21 lat, w zeszłym roku skończyłam szkołę i jeszcze nie znalazłam pracy... Jestem beznadziejna, nic nie umiem, nie wiem jak mam znaleźć pracę, boję się. Bardzo często brakuje mi sił na cokolwiek. Dzień wygląda tak: śpię w dzień, w nocy nie śpię, siedzę w pokoju przed komputerem, jem (nie mam bezsenności ani braku apetytu), śpię np. ponad 11 godzin a i tak jestem zmęczona. Czyli wegetacja.
Strasznie mi wstyd, że siedzę w domu, nic nie robię.
Jeszcze się trzymam tylko dzięki moim kochanym kotkom.
Niecałe 2 lata temu straciłam mojego kochanego psa, od tamtej pory całkiem się załamałam, odechciało mi się żyć. Najgorzej było przez kilka miesięcy po jego odejściu, ale taki stan trwa nadal, jest tylko może mniej nasilony.
Ty pięknie przedstawiłaś to co czujesz i przeżywasz, ja nawet tego nie potrafię. Nie potrafię wyrazić tego co czuję, taka jestem do niczego
K.
12 miesięcy temu
Adrian
Hej, Jeśli masz ochotę pogadać odezwij się może będziemy sobie w stanie nawzajem pomóc rozmową
2 lata temu
Zosia
Witam. Nie wiem czy mam depresje czy po prostu co jakis czas chandre. Do psychologa raczej sie nie udam, bo dla rodzicow to temat tabu i wg nich moje zdrowie psychiczne jest na wysokim poziomie. Tak, jestem mloda,mam 16 lat. Zaczelo sie w czerwcu ubieglego roku kiedy skrecilam kolano. Nigdy w zyciu nie mialam zadnych takich problemow, wiec bylam bardzo roztrzesiona. Przez czas gojenia sie stawu rzadko sie mylam. W nocy czesto plakalam i sie obwinialam. Lekarz ktory mnie przyjal powiedzial ze jestem za gruba na skrecenie kolana, pozniej obgadywal mnie z recepcjonistka. To bardzo mnie zabolalo. Przez cale wakacje plakalam w poduszke, oprocz zalosci za skrecone kolano doszlo obwinianie sie za to ze jestem gruba i nikt mnie nie chce. Jeden chlopak bardzo mocno w tym czasie mnie zranil. Pod koniec sierpnia bylo troche lepiej, bo pojechalam po mundur do swojej nowej szkoly. Cieszylam sie z nowej szkoly i z nowych znajomych, chociaz rozmawialam tylko z jedna osoba. Kiedy konczyla sie jesien bylo zle ze mna. Chlopak z nowej klasy rowniez bardzo mocno mnie zranil. Nocami plakalam w poduszke, a na co dzien bylam oziembla do wszystkich. W tym czasie probowalam sie zabic, ale nie zrobilam tego ze wzgledu na swoja rodzine. Zima kiedy wracalam ze szkoly ogladalam telewizje z rodzina, jadlam slodycze i ok. 16-17 chodzilam spac, budzilam sie o 22 zeby cos zjesc i napic sie i spalam dalej. Totalnie stracilam zainteresowanie swoim hobby. Przytulanie kiedys sprawialo mi ogromna radosc i zastrzyk energii, a teraz kiedy przytulam sie z ukochana babcia to nic mi nie daje. Jakby moja dusza byla uwiazana na sznurku do ciala, i jakby ta dusza za mna latala a nie byla w ciele. Nawet uczucie zakochania nie jest u mnie juz tak silne, nie bije mi szybciej serce, nie robie sie czerwona przy tej osobie... Czuje sie jakby wymazano ze mnie wszystkie uczucia oprocz strachu i gniewu. Nie wiem czy to depresja dlatego pisze o tym tutaj zeby mogl mi ktos pomic to zdiagnozowac.
2 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
kaska
czesc zmagam sie od maja z depresja i stanami lekowymi nerwica lekowa nigdzie nie wychodze boje sie zostawac sama w domu mam napady paniki . lecze sie od 1,5 miesiaca lekkapoprawa jest ale nie jestem ta sama osoba ktora bylam pelna energii .czy ktos tez tak ma czytylko ja sie z tym zmagam pomocy
2 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
jarek
być może powinnaś poszukać lepszego lekarza, gdzieś tu czytałem o filtrowej w warszawie. ja niestety lekarzy nie znam interesuje się tą tematyką przez bliską osobę i staram się zrozumieć
2 lata temu
Ewa
Cierpię na depresję od 10lat z przerwami , ale od 2lat nie mogę z niej wyjść i czuję że jest coraz gorzej.zmieniłam lekarza, leki i nic się nie poprawia .już mam dosyć tego stanu i nie chce mi się już żyć.
4 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
asia
czesc
Mam 32 lata.takze zmagam sie z depresja ciezka.Mysli samobujcze co raz czesciej sie pojawiaja.Jest to niesamowity bol. Ja przeciez chce normalnie zyc, ja poprostu chce cieszyc sie z kazdego przychodzacego dnia - ale niestety jest innaczej.
3 lata temu
Darek
Witam mam partnerkę u której specjalista postawił diagnozę depresja umiarkowana .
Jest to ciężki kaliber bywa że jest pogodna uśmiecha się i wystarczy że coś nie po nosie wybucha używa słów wulgaryzmu do partnera zmienne nasroje z chwili na chwilę zastrasza co zrobi w płacz nagle wpada ale też potrafi się kontrolować jak wie że są inne osoby i robi wspaniałe wrażenie.
Nastrój ma tak zmienny jak lody a pożar.
Jak z tym poradzić aby nie sfiksować ?
4 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Eliza
Nie wiem co ja mam co to jest wiem jedno nachodzi mnie to czesto zaczyna mi dokuczac.Raz mam dobry humor i jest ok a raz mam zly mysle duzo glowa mi peka zaczynam sie denerwowac rozdrapywac stare sprawy dokuczac partnerowi obwiniam za wszystko ciagle mysle ze jstem gorsza od innych i ciagle zmierzam do tego zeby byc lepsza,rozmyslam o parazkach i o tym co bylo nie potrafie sie uwolnic od swojich mysli nie ciagle ale sa takie dni kiedy natlok mysli jest nie dowytrzymania,wyprzedzam mysli innych i to co bedzie co ma byc ,nie wiem co robic jestem zmeczona boje sie ze jestem chora i ze to mi nie przejdzie a wrecz ze sie poglebi.sa dni ze niechce mi sie zyc nie cale dnie ale mam takie napady ze mam dosc.Prosze czy ktos wie co to moze byc ?bede wdzieczna zza jakakolwiek porade.Pozdrawiam
4 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
...
Cierpie na ciężką depresję.. jestem jeszcze młoda mam 23 lata, a każdy dzień to cierpienie co robić.. leki nie pomagają.. wegetuje
4 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
jadzial
kochane dziecko, depresji nigdy nie wyleczysz tylko psychotropami, jedynym lekarstwem jest Jezus Chrystus ,to jego proś o uzdrowienie.zapytaj o wszystko zaufanego księdza.
3 lata temu
daga
i jak sobie radzisz?
4 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
daga
i jak sobie radzisz
???
4 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Maciej Piaszczyński
Witam !

Ja mam chorobę dwubiegunową.
5 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Pages: 1 2 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.