pustka

Światłoterapia w leczeniu depresji

Depresja, czyli zaburzenia nastroju bardzo często prowadzące do wykluczenia z życia społecznego i codziennych aktywności, jest dzisiaj częstym schorzeniem. Bez obaw można ją określić, jako swoistą chorobę cywilizacyjną, ponieważ obecnie około 10 % populacji światowej uskarża się na stany depresyjne. Z tego względu na rynku stale pojawiają się nowoczesne sposoby leczenia zaburzeń tego rodzaju.

Dużą popularnością w leczeniu depresji cieszy się dość niekonwencjonalna metoda, czyli fototerapia. Pod tym pojęciem kryje się oczywiście leczenie z wykorzystaniem światła. Co ciekawe, światłoterapia to również niezwykle skuteczny lek na katar, także ten będący objawem alergii. W tym celu warto jest przede wszystkim zastosować światło czerwone. Podczas leczenia zaburzeń depresyjnych emituje się światło widzialne, podczerwone lub nadfioletowe. Źródła światła mogą być naturalne. Wówczas leczenie określane jest mianem helioterapii. Jeśli wykorzystywane jest światło sztuczne, mówi się o aktynoterapii.

Światłoterapia doskonale sprawdza się w leczeniu tak zwanej depresji zimowej, kiedy dzień jest bardzo krótki, a brak promieniowania słonecznego daje się boleśnie odczuć w postaci obniżonego poziomu nastroju. Ma to szczególne znaczenie w krajach o klimacie zbliżonym do polskiego, w którym zima trwa zazwyczaj około 3 – 4 miesięcy. Najlepsze są lampy, których moc oscyluje powyżej granicy 2500 luksów. To sprawia, że emitowane przez nie światło jest około 5 razy silniejsze, niż światło produkowane przez zwyczajne żarówki. W przypadku leczenia światłem podczerwonym wykorzystywane są lampy sollux. Dzięki nim tkanki ludzkiego ciała są bardziej rozgrzane, co z kolei przekłada się na poszerzenie światła naczyń krwionośnych. Rezultatem terapii światłem podczerwonym, która bazuje na właściwościach rozgrzewających, jest zredukowanie napięcia mięśniowego i znaczące przyspieszenie procesu przemiany materii. Wykorzystywanie światła nadfioletowego jest określane mianem fotochemioterapii.

Leczenie światłem to forma terapii stanów depresyjnych, jaka na pewno zasługuje na uwagę. Szczególnie Polacy, którzy zmagają się z depresją, powinni zainteresować się tego rodzaju metodą. Lokalny klimat bowiem nie gwarantuje dużej ilości światła, może więc znacząco wpływać na pogorszenie się nastroju.

« powrót